CONTACT KATSINA POST

NEW TURKEY PAINT AT HAMDALA MULTI-LINKS

CLICK HERE TO SUBSCRIBE NOW!!!

ALBHUSTAN HOTELS KATSINA

GAFAI COMMNICATIONS KATSINA Call 08035947436

MAIDABINO INVESTMENT LTD.

Book “The Executive MUNAJ EVENT CENTRE” in Katsina for your Events and Festivities

Home Politics Sen Babba Kaita represents Katsina in Senate Constitution Review Committee
Sen Babba Kaita represents Katsina in Senate Constitution Review Committee

Sen Babba Kaita represents Katsina in Senate Constitution Review Committee

0

Sen Babba Kaita represents Katsina in Senate Constitution Review Committee

President of the Senate, Ahmad Lawan, on Thursday announced the membership of a 56-man Steering and Constitution Review Committee.

The announcement was made moments after the start of Thursday’s plenary.

The composition of the committee had all Principal officers as members; one Senator from each State of the Federation, and two Senators selected to represent each geo-political zone in the country.

Principal officers on the membership of the Constitution Review Committee include: the Deputy Senate President, Ovie Omo-Agege (Chairman); Senate Leader, Yahaya Abdullahi; Deputy Leader, Ajayi Boroffice; Minority Leader, Enyinnaya Abaribe; Deputy Whip, Aliyu Sabi Abdullahi; Deputy Minority Leader, Emmanuel Bwacha; Minority Whip, Philip Aduda; and Deputy Minority Whip, Sahabi Alhaji Ya’u.

Lawmakers selected to represent each State include: Theordore Orji, Abia; Aishat Ahmed, Adamawa; Bassey Akpan, Akwa-Ibom; Stella Oduah, Anambra; Haliru Jika Dauda, Bauchi; Biobarukuma Deji-Eremenyo, Bayelsa; Gabriel Suswam, Benue; Abubakar Kyari, Borno; Gershom Bassey, Cross River; James Manager, Delta; Samuel Egwu, Ebonyi; Matthew Urhoghide, Edo; Opeyemi Bamidele, Ekiti; Ike Ekweremadu, Enugu; and Mohammed Danjuma Goje, Gombe.

Others are: Rochas Okorocha, Imo; Sabo Mohammed, Jigawa; Uba Sani, Kaduna; Kabiru Gaya, Kano; Baba Ahmed Kaita, Katsina; Mohammed Adamu Aliero, Kebbi; Smart Adeyemi, Kogi; Suleiman Sadiq Umar, Kwara; Oluremi Tinubu, Lagos; Abdullahi Adamu, Nasarawa; Mohammed Sani Musa, Niger; Ibikunle Amosun, Ogun; Nicholas Olubukola, Ondo; Surajudeen Ajibola, Osun; Teslim Folarin, Oyo; Hezekiah Ayuba, Plateau; George Thompson Sekibo, Rivers; Aliyu Wamakko, Sokoto; Yusuf A. Yusuf, Taraba; Ibrahim Geidam, Yobe; and Mohammed Hassan, Zamfara.

Representatives of Geo-political zones are: Bala Ibn Na’Allah and Ibrahim Shekarau, North-West; Kashim Shettima and Lawal Yahaya, North-East; Tanko Al-Makura and Yakubu Oseni, North-Central; Abdulfatai Buhari and Biodun Olujimi, South-West; Lilian Uche Ekwunife and Chukwuka Utazi, South-East; Rose Oko and Akon Eyakenyi, South-South.

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *